به گزارش فوژان نیوز، به نقل از مدیر رسانه‌ای، فیلمبرداری«بند تهران» با موضوع مشکلات زنان مهاجر افغان در ایران، هشتمین تجربه جابر مطهری‌زاده در مقام تهیه‌کننده و کارگردان آثار مستندپایان یافت.

این مستند بلند درباره مقطعی از زندگی گلی قاسمی دختر مهاجر افغانستانی است که به‌ دلیل نداشتن پاسپورت و غیر قانونی بودن حضورش در ایران در شُرُف اخراج از دانشگاه است. او باید به افغانستان برود اما کسی حاضر به همراهی و کمک او نیست، حتی خانواده‌اش.

به گفته جابر مطهری‌زاده کارگردان این مستند، گلی قاسمی سوژه فیلم در حال حاضر با مشکلات عمده‌ای برای ادامه تحصیل و ماندن در ایران روبه‌روست و با توجه به بحران فعلی افغانستان در تامین امنیت زنان، امکان سفر به افغانستان نیز از او سلب شده و نیاز به کمک ویژه دارد.

مرحله تحقیق و نگارش فیلمنامه «بند تهران» از شهریور سال ٩٨ شروع شده و فیلمبرداری آن از بهمن ٩٨ در سکوت خبری کلید خورد و تا اوایل شهریور ۱۴۰۰ ادامه پیدا کرده است. این فیلم در حال حاضر مراحل فنی خود را آغاز کرده تا برای حضور در جشنواره‌های داخلی و خارجی آماده شود.

جابر مطهری‌زاده پیش از این تجربه تهیه‌کنندگی و کارگردانی مستندهای «هشتمین دقیقه»، «انکار شدگان»، «قوم کرد یک نگاه»، «مسافر آب»، «شاید که آینده از آن ما»، «۴٧» و «کهنه سرباز» را در کارنامه خود داشته است.

عوامل سارنده:

مجری طرح: مریم جهانی، دستیار کارگردان: ابوالفضل معین، فیلم‌برداران: پیام عزیزی، امیر صادقی، صدابرداران: داوود قلی‌پور، جواد یمقی، مدیر تولید: مرصاد مطهری‌زاده، مدیر تبلیغات و رسانه: فرنوش آبا.