اخبار اختصاصی سینمای ایران-فوژان نیوز  
  Create an account
منوی اصلی
مطالب خبرگزاری
بخش خبری
دیگر بخشها
امکانات سایت
تماس با ما
درباره ما
جستجو


روی آگهی کیلک کنید

 فراخوان بازیگری

پیغام کوتاه

فقط کاربران عضو سايت ميتوانند پيغام کوتاه ارسال نمايند لطفا وارد سيستم شويد يا اينکه عضو شويد.
نظرسنجی
برترين هاي ماه از نظر شما:

فیلم:
فیلم:
فیلم:
بازیگر:
بازیگر:
بازیگر:
بازیگر:نتایج
نظرسنجی ها

تعداد آراء 687
محصول فوژان فيلم
فوژان فیلم

محصول فوژان فيلم
محصول فوژان فيلم
AIFIC

آیفیک

محصول فوژان فيلم
پیشکسوت و چهره همیشه خندان درگذشت
ارسال شده در مورخه : پنجشنبه، 12 دي ماه ، 1398 توسط fozhannews

بزرگداشت

«شهلا ریاحی»اولین کارگردان زن تاریخ سینما و بازیگر پیشکسوت، چشم از جهان بست.

فوژان نیوز:«شهلا ریاحی»اولین کارگردان زن تاریخ سینمای ایران و بازیگر پیشکسوت  در سن 93 سالگی چشم از جهان بست.

www.fozhannews.ir/به گزارش فوژان نیوز،«شهلا ریاحی »بازیگر پیشکسوت و اولین کارگردان زن تاریخ سینمای ایران  در سن 93 سالگی دار فانی را وداع گفت.سید رضا اورنگ از اهالی رسانه و مدرس سینما در این خصوص در یاداشتی نوشت:

شهلا ریاحی را با همان چهره همیشه خندان به یاد آورید پیری و بیماری،روزی به سراغ همه خواهد آمد و آنان را زمینگیر کرده و به دیار باقی خواهد برد.این اساس خلقت است و در آن خللی به وجود نیامده و نخواهد آمد.هزاران سال است که انسان ها به دنیا آمده،رشد کرده،بالغ شده ،به پیری رسیده و مرده اند.از این تقدیر گریز و گزیری نیست و همه باید به آن گردن بنهند که خواه یا ناخواه نهاده اند. پیری ، بیماری و مرگ، هنرمند و غیر هنرمند نمی شناسد،در این مرحله همه یکی هستند،مال و منال هم نمی تواند آن را از بین ببرد.شهلا ریاحی نیز پس از مدت ها سکوت در خلوت در گذشت و در جلوت ماندگار شد. شهلا ریاحی بازیگری خاطره ساز برای سینما و تلویزیون ایران و علاقه مندان آن بود و هست.مردم هرگز وی را فراموش نکرده و نمی کنند، هرچند که مدیران هنری،برخی از همکاران ، بازیگران و سینماگران تازه پا،یادی از او نکردند ،اما مهم در خاطر مردم ماندن است که این اتفاق افتاده است.مرگ هم نتوانست و نمی تواند خاطرات افراد دوست داشتنی مانند شهلا ریاحی را از یاد و دل مردم ببرد. سینمای ایران و زنان ایرانی باید به شهلا ریاحی همواره احترام گذاشته و مقابل او سر تعظیم فرود آورند،زیرا اولین زن تاریخ سینمای ایران بود که جرات کرد وارد حرفه مردانه کارگردانی شود و فیلم بسازد.اگر زن شجاعی مانند وی در تاریخ سینما نبود،شاید زن دیگر جرات نمی کرد که وارد این حرفه شود. امروز شهلا ریاحی دیگر در میان ما نیست،این تقدیر است و نمی توان مقابل آن ایستاد،اما می توان با حضور پرشکوه در تشییع جنازه اش،ثابت کرد که مرگ یک هنرمند پایان او نیست و نخواهد بود.باید نام ، خاطره و بازی های دوست داشتنی اش را همواره زنده نگه داشت و به بازیگران تازه به دوران رسیده و پرافاده نشان داد بازیگری و هنرمندی یعنی چه.باید به آنان تفهیم کرد چگونه و با چه هنری می توان در یاد و دل مردم زنده بود.باید به آنان آموخت که با کارهای خارج از عرف،رفتار ناشایست و سر و صدا کردن در فضای مجازی و غیر مجازی نمی توان نام خویش را ماندگار کرد.باید تلاش کرد،جسارت داشت،تمرین کرد و به زمین و زمان فخر نفروخت تا در یاد مردم ماندگار شد. باید به شهلا ریاحی و امثال او همیشه احترام گذاشت،مردن این بزرگان از احترام به آنان کم نکرده و نخواهد کرد.

متاسفانه در واپسین ایام حیات این بازیگر دوست داشتنی، عکس هایی از روزگار ناخوشی وی در فضای مجازی و غیر مجازی منتشر کردند که کاری ناشایست بود.این کار چه لذتی داشت که عده ای نابخرد به این فعل زشت و ناشایست مبادرت کردند؟ عده ای که متاسفانه خود را به غلط مدیر و هنرمند دانسته و می دانند با گرفتن عکس های سلفی از بیماران و ناتوانان عرصه هنر و انتشار آن،دنبال آن بودند و هستند که برای خود کسب وجهه کرده و در دل مردم به زور جا باز کنند!این حرکت قبیح چه معنایی دارد؟! هنرمندان،به خصوص بازیگران، دوست دارند مردم آنان را با چهره ای که در روزهای اوج و جوانی داشتند به یاد آورند،نه هنگام بیماری و کهنسالی با صورت های افسرده و غم گرفته.دوست دارند عظمت و شان شان همچنان حفظ شود. انتشار عکس های نامناسب از آنان در حالی که پنجه در پنجه بیماری و مرگ انداخته اند،ابهت این هنرمندان را از بین برده و می برد. شهلا ریاحی را با همان لبخند زیبا و همیشگی اش به یاد آورید،نه عکس های روزهای ناخوشی و تنهایی.

رسانه تخصصی سینما "فوژان نیوز"در گذشت این بازیگر پیشکسوت را به تمامی اهالی هنر و خانواده ایشان تسلیت عرض می نماید.


لینکهای مرتبط
· مطالب بیشتر در مورد بزرگداشت
· سایر مطالب نوشته شده توسط fozhannews


پربازدیدترین مطلب در زمینه بزرگداشت:
پیکر«خشایار الوند» تشییع شد

امتیاز دهی به مطلب
امتیاز متوسط : 5
تعداد آراء: 1


لطفا رای مورد نظرتان را در مورد این مطلب ارائه نمائید :

عالی
خیلی خوب
خوب
متوسط
بد

انتخاب ها

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

::  Home  ::  Downloads  ::  Your_Account  ::  Forums  ::

:: Copyright 2008 www.Fozhannews.com All rights reserved ::